Sharzall: Goth metalová úderná jednotka

Goth metalový žáner je u nás zastúpený pomerne minoritne. Preto sme sa rozhodli porozprávať s jednou z mála skupín, ktoré tento žáner u nás hrajú. Táto skupina sa volá Sharzall a na odpovede nám odpovedal Rony Ragenheim, spevák tohto zoskupenia.

Zdravíme kapelu Sharzall. Zastupujete u nás goth metalový žáner, čo keby ste nám na začiatok povedali niečo o sebe a o štýle, ktorý hráte?

Ďakujem, pozdravujeme čitateľov – kreatívcov.
Štýl, ktorý hráme sa aj u nás vyvíja. Začali sme death rockom, ale tento štýl neuspokojil naše hudobné potreby. Rozhodli sme sa pritvrdiť a vzhľadom k tomu sme prispôsobili aj koncepciu nasledujúcich skladieb, ktoré nájdete na albume Black Sun. Aktuálne môžeme povedať, že náš hlavný prúd je goth metal, avšak s fúziou dark death a aj rockových prvkov.
O nás v prvej otázke určite nič neprezradíme :D.Priblíž nám situáciu, v ktorej sa nachádza goth metalová subkultúra na Slovensku.

Zdržím sa adjektív a vulgarizmov a budem veľmi konkrétny. Predmetná subkultúra sa buď nachádza v plienkach alebo dáky ten rok po pohrebe. Na Slovensku má náš žáner veľmi malé zastúpenie, nakoľko si to nik netrúfa zobrať na plecia v takom rozsahu, aký predkladáme my. Na druhej strane, naše pôsobenie jasne nastavuje určitý kvalitatívny štandard pre ďalších nasledovníkov.
Vnímame snaženia tzv. horor punkových kapiel, avšak čo sa týka nášho spádu nemáme v SR ani konkurenta, ale ani spoločníka. Preto sa sústredíme výhradne na zahraničnú scénu, ale o tom neskôr.
Je fakt, a poviem to otvorene, metalová scéna je veľmi malá a k tomu rozhádzaná, čo je určite mínusom pre každého fanúšika z hľadiska komunity a pre kapely z hľadiska počúvanosti. Osobne si myslím, že by metalovej scéne pomohla lepšia a hlavne užšia spolupráca medzi kapelami a promotérmi, klubmi atď. Slovenské rockové „rádiá“, ktoré nebudem menovať, z môjho pohľadu ignorujú fakt, že v SR je viac ako 15 % kapiel v „undergrounde“ (ak sa to dá tak povedať) na perfektnej hráčskej úrovni, ktorá si zaslúži podporu. Tento fakt je tu ignorovaný a to aj napriek zákonne uloženej percentualite hranosti. Veci, ako sú predajnosť kapiel v SR z tohoto segmentu a kúpyschopnosť veľmi úzkej cieľovky nebudem rozoberať, nakoľko by som plytval pozornosťou čitateľa a všetci by sme chvíľu zle spávali.


Ešte zostaneme pri tej subkultúre alebo konkrétnej scéne. Do ktorej by si radil vašu kapelu? Ste výhradne „homogénni“ alebo inkorporujete aj prvky iných hudobných žánrov do svojej muziky?

Ja osobne radím Sharzall k metalovej scéne. Som zástanca všetkých nekonvenčných názorov, praktík a aj postupov, preto z môjho hľadiska mi je jedno čo je death, black a čo goth. O to spornejšie mi príde pseudologizovať čo je metal, čo kde začína alebo končí.
Do našej tvorby vkladáme hlavne rozmanité prvky, ku ktorým sa snažíme vždy pridať náš charakteristický hudobný a tematický podpis. Istá homogénnosť je základom, na ktorý raz nalepíme taký či onaký prvok. A to je podľa môjho skromného názoru dobrá kuchyňa.Čo vaša diskografia? Aké máte albumy za sebou, prípadne spomeň odohraté koncerty.

Diskografia:
- EP  – Serenades of Perdition
- Single - Way to die, Frozen touch, Crisis
- Debut album - Black sun
Koncertov bolo veľa, ale najlepšie sa mi hralo s Blaze Bayley, Pulse, Sunterra, Exit to Eden, Plague Called Humanity, Ľahká múza, T3RROR 3R0RR a vlastne so všetkými zahraničnými kapelami.O čom vaša kapela pojednáva textovo?

Úprimne, vždy mi pri tejto otázke mrzne rozum. 
Vyjadrím sa teda stručne. Textovo pojednávam o tom, že “život je tanec so smrťou na veľmi tenkej hrane”. Život je dej, ktorý ťa učí a keď sa naučíš všetko čo máš, vtedy prichádza hlavná herečka s menom lady smrť. A ako všetci vieme, každá herečka nosí inú tvár, teda aj ona. Má toľko tvárí, koľko má život. Druhou vecou, na ktorej si zakladám je určité ponaučenie, myšlienka a dáke to napätie či dráma smerujúca k obskúrnosti. Určite budem pojednávať aj naďalej.Pozerám, že máte aj čerstvo vydaný nový album. Čo keby si nám priblížil koncepciu tohto albumu, či vydavateľstvo, kde vyšiel.

Áno, album sa volá Black Sun a obsahuje 11 skladieb v trvaní 37 minút. Má 24-stranový plnofarebný booklet. A oficiálne vychádza 16. júna. 15.4.2017 v rámci pred-vydania sme album krstili a predvydali 200 ks. Koncepcia albumu je tematická. Ťahá poslucháča do vyprahnutého sveta, v ktorom to ľudia trochu prepískli. Rozpráva príbeh spoločnosti, ale aj jednotlivcov pri veľmi bizarných situáciách. Námety pri tvorbe odrážajú skúsenosti, či skutky reálnych ľudí.
Nahrávanie sme realizovali u Michala Kolejáka. Pri nahrávaní sme sa pasovali s rôznymi typmi komplikácií, ktoré sme však úspešne vyriešili a varili celkový zvuk veľmi dlho.
V priebehu tohoto roka nás oslovilo nemecké vydavateľstvo NRT - Records, ktoré ponúklo spoluprácu. Po nastavení podmienok som s majiteľom labelu p. Gottfriedom vstúpil do zmluvného vzťahu medzi našimi stranami.
17.5.2017 vychádza naše nové EP - Serenades of Perdition a k nemu nový videoklip ku skladbe “Crisis”, ktorý je súčasťou EP. Videoklip bude veľmi obskúrny, treba sa pripraviť na dobrý dej, ale aj veľmi brutálne zábery.Orientujete sa viac na domácu alebo zahraničnú scénu? Vidíš v nich nejaký markantný rozdiel? V čom myslíš, že sa líšite od domácich kapiel?

Zahraničnú scénu. A áno, vidím v nich dva markantné rozdiely. Jeden sa volá Slovensko a druhý rozdiel svet. Čím sa líšime? Riadením, disciplínou a jedinečnosťou mojich priateľov, ktorí sú aj mojimi spoluhráčmi.

Goth metal je často spájaný s absurdnosťou, teatrálnosťou, trochou „temného“. Čo vy a vizuál či image na koncertoch? Nahodíte si občas aj nejaké teatrálne oblečky a necháte po sebe hádzať nohavičky :D, či ani nie?

Keby som mal punkovú kapelu, nazvem ju “Absurdná teatrálnosť”, je to perfektný názov :D.
Sharzall je absurdne teatrálny a temný. Máme to tak radi. Je to super zábava. S chalanmi sme si za tie pomaly tri roky vyskúšali a zažili také veci... Baví nás dovoliť si veci, čo si každý nedovolí a to je super sranda. Čo ma teší najviac je fakt, že ešte sa chystáme spáchať veľa šokujúcich kúskov.
Nohavičky, nohavičky... Dostal som ich iba trikrát a z toho jedny som slušne vrátil, lebo boli za dve a neviem čo by som si s nimi počal. Zbytok mi bol odcudzený za nejasných príčin.Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Naše plány sú prísne utajené. Citujem pána Spišiaka, bývalého náčelníka policajného zboru: „Preto to tak robíme, aby nikto nevedel ako to robíme, a keby sme to tak nerobili, tak by som sa trápil, a ja sa nechcem trápiť, nech sa trápia iní.“

Nechávam ti posledné slovo na záver a ďakujeme za rozhovor.

Moje slová na záver znejú: Skontroluj si uzáver na soľničke pri každom obede bez ohľadu na luxusnosť reštaurácie. Ďakujem za rozhovor a zostaňte naladení na Sharzall!

Hudbu a oblečenie si môžete zakúpiť na týchto linkoch:


Rozhovor pripravil Marko.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára