Panoptikum Frankenstain

       Predvianočný čas je skvelým obdobím pre nespočetné množstvo kolektívutužujúcich akcií, ktorých výhodou aj nevýhodou zároveň je, okrem pojedania kapustníc, aj konzumácia kolektívutužujúcich nápojov. Ak nie ste autom (kto by už chodil na besiedku autom??) alebo vo vyššom štádiu gravidity(kto by už chodil na besiedku gravidný??... keď už tak z besiedky) konzumácii či minimálne degustácii sa isto nevyhnete. Následne si aj tak nič nechcete pamätať a tak sa, okrem kolektívu, vo vás utužuje aj množstvo rozpakov z útržkov a obrazov, ktoré si možno pamätáte. Toto obdobie však so sebou prináša aj nespočetné množstvo kultúrnych podujatí rôzneho charakteru, ktoré na rozdiel od tých vyššie spomenutých, utužujú skôr ducha (Vianoc??) a... proste sú vo všeobecnosti fasa.


       Vianoce prišli do Košíc tento rok o pár dní skôr, v sobotu 19.12.2015, v podobe Dezorzovho lútkového divadla, ktoré so sebou prinieslo štedrú nádielku muzikálového potešenia (aj postrašenia) s hororovým bábkovým predstavením Panoptikum Frankenstain.


       Tí, ktorí o Dezorzovom lútkovom divadle ešte nepočuli (neverím, že takí existujú), bude určite zaujímať, že toto unikátne zoskupenie sa orientuje na dospelé publikum (publikulum) a nielen preto, u nás nemá konkurenciu (pochopiteľne, keďže /dezo/ latka je nastavená naozaj vysoko). Naposledy v Košiciach vystupovali, ak ma pamäť neklame, v lete roku 2010 v priestoroch ešte nezrekonštruovaných Kasární Kulturpark s predstavením Gašparkove dobrodružstvá. Tentokrát rozložili svoje kulisy v priestoroch zrekonštruovanej Tabačky Kulturfabrik  (v ktorej jednak varia výbornú kávu a dvojak sa tam stále čosi deje).


      Absolútne skvostné marionety a kulisy vystružlikal slovenský Geppeto, dvorný scénograf divadla Von Dubravay (dúfam, že sa po nociach nemodlí k zlatej rybke, lebo keby ožili všetky tie pokrivené charaktery... jáááááj amencma). Bábkam vdýchli život (a to doslova, lebo tanec dvoch kostlivcov v rámci predstavenia mal takú choreografiu, že ani Majkl Džé by tak nedal) lútkový artisti Alexander Maďar, Kamil Kollárik (toho ste mohli vidieť v slovenskom! horore Zlo), Marián Mitaš (toho ste zas mohli vidieť kade-tade) a v neposlednom rade sympatická Hera Turban s krásnym upokojujúcim hlasom, ktorý sa naplno prejavil v sprievodných piesňach. O texty sa postaral megatalentovaný hardcorový umelec Agda Bavi Pain, chytľavé tony a melódie skomponoval šialenoskvelý multiinštrumetalista Marián Čekovský a zrežíroval to sám pán prvý slovenský principál bábkového divadla pre dospelých Gejza Dezorz, ktorý vhodnou interakciou našteloval, po bábkovej krvi prahnúce, publikulum.


      Hororový muzikál Panoptikum Frankenstain je inšpirovaný klasikou aj čiernobielym filmom, nabitý čiernym humorom, plný prekvapivých zvratov a skrytých symbolov. Je o túžbe odhryznúť si kúsok čistokrvnej lásky a zapiť ju horúcim dúškom prvoplánovej intimity. Je aj o rozpínavej pažravosti, ktorá sa neštíti, za vidinou úspechu, šliapnuť na krk cudziemu šťastiu. Prináša sklamanie aj bezbožnú radosť z pomsty podupaného ega. Na záver, však, nič dobre nedopadne a ani lepkavého happy endu sa chvalabohu nedočkáte.
 

      Každopádne, ak sa budete nachádzať v blízkosti akéhokoľvek predstavenia tejto skvelej kompánie, berte nohy na plecia a ruky do vrecák a hybajte si kúpiť lístok, alebo rovno dva. Lebo sa jednoznačne zabavíte, to je na betón.


      A nám, neostáva nič iné len dúfať, že Dezorzovo lútkové divadlo zavíta do Košíc skôr ako znova o 5 rokov.

      Hej a skvelé fotky pre vás nafotil Cibiscuit. Viac fotiek tu. Ta tak.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára