Pecha Kucha Night vol. 31. – Visegrad edition – Hranica

My Kreatívci boli  28.10. pozvaní na výnimočný koncept Pecha Kucha Night do A4 – priestor súčasnej kultúry. Tento projekt sa konal na Slovensku už 31. krát, tentoraz v tzv. Visegrad  edition. Prvý raz mal spoločnú tému HRANICA. Táto téma je v súčastnosti aktuálna, no každý prezentujúci ju poňal po svojom. V krátkosti Pecha Kucha Night vznikla z toho dôvodu, že ak dáte architektovi či inému kreatívcovi do ruky mikrofón, ste lapení na  niekoľko hodín. Podstata Pecha Kucha (pčá kčá- jedná sa o japonský výraz pre označenie zvuku vznikajúcom pri konverzácii) je dať priestor umelcom, architektom, či iným kreatívcom iba po dobu  6 minút a 40 sekúnd, počas ktorých odprezentujú 20 obrázkov, každý po dobu 20 sekúnd. Za túto pomerne krátku dobu majú predstaviť svoju tvorbu. Každý prednášajúci ma rovnaký čas a je len na ňom, ako sa toho zhostí, aby dokázal zaujať a obohatiť poslucháčov.


Prednášajúci, v rámci zadanej témy, vo svojich ukážkach urobili prierez, kde ukázali hranice svojej tvorby, alebo sme si mohli vypočuť aj zaujímavé príbehy ľudí, ktorí utekajú za hranice, či ako sa menili hranice v histórií.  Ako samotný názov prezrádza, „účinkujúci“ pochádzali z Višegrádskej štvorky – Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko. Mínusom udalosti bol nezabezpečený prekladateľ pre anglicky prednášajúcich umelcov. Aj keď dnes už je znalosť anglického jazyka aj u nás pomerne rozšírená, stále nie je úplnou samozrejmosťou a to môže byť obmedzujúce pre ľudí, ktorí sú orientovaní skôr na iné jazyky. Mali sme však k dispozícii stručný katalóg, v ktorom sa sa nachádzajú sprievodné informácie o každom účinkujúcom a o tom, čomu sa autor bude venovať.

Slovensko prezentoval v tento večer Samčo, brat dážďoviek so svojím vtipným a recesisticým prejavom a predstavil nám svoju tvorbu v naozaj zábavnom štýle. Len ťažko opísať čoho všetkého sa dotkol, tak odporúčame navštíviť jeho stránku.

Nina Šošková nám predstavila projekt Vytvorené na Slovensku, ktorého je spoluzakladateľkou. Vytvorené na Slovensku sa zaoberá aktualizáciou slovenských ľudových tradícií, námetov a remesiel. Ako sme z prednášky pochopili, zameraní sú na Čičmany, kde Nina a jej rodina vlastnia krásnu drevenicu. Hlavnou témou ich tvorby boli prevzaté ornamenty z čičmanskej výzdoby architektúry, ktoré použili v iných formách. Napríklad ako potlač na tričko, hračky, dekorácie, či monumentálne súsošie. Ich podstatou je, aby „turista“ pri zakúpení nedostal hotový tovar, ale mohol si ho dotvoriť na mieste. Pripravujú aj návod ako si suvenír vytvoriť na mieste.


Projekt, respektíve knihu BKU: Bratislava Metropolis predstavil Michal Bugár. Kniha je zostavená architektmi a urbanistami – Dominiquom Peraultom (FR), Michalom Bugárom, Ľubomírom Králikom, Ľudovítom Urbanom a ďalšími. Témou knihy je PRÁZDNO – hmota, ktorá tvorí hmotu. Predstavujú Bratislavu ako mesto na hranici, ktoré má veľa prázdneho priestoru, ten sa však za posledných 6 rokov stráca. Pri prezentácii sme sa dozvedeli veľa zaujímavých súčasných aj historických faktov o Bratislave a okolí. Boli predstavení rôzni autori, ktorí sa venujú problematike Bratislavy. Na záver prednášky nám boli predostrené aj ukážky stavieb, ktoré ohraničujú prázdno.

Z architektonickej atmosféry nás vytrhla Petra Fornayová a zaviedla nás k tancu. Predstavila nám projekt Nu Dance fest. Opísala nám tanečné predstavenia ktoré nie sú len o tanci, predstavenia, ktoré majú presah  k výtvarnému umeniu, výrazné gestá, činohry a konceptuálny tanec. Samozrejme ako spoluzakladateľka A4ky nám predostrela kus histórie tohto priestoru ako aj najbližší program.


Maďarsko prezentoval Attila Stark, grafický dizajnér a ilustrátor, ktorý sa venuje najmä tvorbe plagátov, kníh, ilustrácií, umeleckej grafike a nástennej maľbe. Ukázal nám, kde hľadá inšpiráciu (napríklad v BDSM katalógoch) a ako svoju inšpiráciu dokáže pretransformovať do svojich diel a dať im druhý život. Prepája umenie a umelecké remeslo, využitím autentických, zabudnutých i nájdených predmetov, ktoré si prepožičiava či napodobňuje so záujmom o náhodnosť, škaredosť či odpad.

Producent a režisér Ivan Ostrochský nám veľmi vtipne odhalil čo sa deje medzi natáčaním dvoch filmov. Alebo ako sa cítia ľudia „od filmu“ – vyčerpaní a zadĺžení. Okrem toho nám predstavil pripravovaný hraný film POSOL, ktorý reflektuje situáciu okolo 80 rokov v rímsko-katolíckej cirkvi na ich školskej pôde. Respektíve aká veľká je deštrukcia spôsobená socialistickým režimom.  Plánovaná premiéra je vo februári 2017.


Späť do súčasnosti nás priviedla právnička Katarína Fajnorová, ktorá predstavila prácu združenia Liga za ľudské práva. Katarína sa venuje už takmer 10 rokov poskytovaniu právnej pomoci utečencom a zraniteľným skupinám cudzincov, vrátane opustených detí či ľudí bez štátneho občianstva.  Prezentáciu začala prednesom poézie od utečenca s vysvetlením jeho príbehu, kde zohrala veľkú úlohu štátna hranica. Rozdelenie manželov, utečencov do dvoch štátov ležiacich pri sebe – Slovensko a Česko. Ďalej predostrela osudy ľudí, ktorým združenie pomohlo a naďalej pomáha ako príklad komplikovaného života utečenca.

Justyna Misiuk, poľská vizuálna umelkyňa, nám predstavila svoju tvorbu videom dvoch dievčat v prírode, ktoré boli k sebe priviazané o nohy a snažili sa od seba oddeliť. Na tomto videu predstavila charakter a myšlienku svojej tvorby. Vo svojej práci sa zaoberá vzťahom medzi človekom a prírodou. Skúma vieru, zvyky, rituály, divočinu a slobodu ako hlboko zakorenené javy v každom z nás, ktoré sú zároveň potláčané spoločnosťou.


Juraj Koudela predstavuje vydavateľstvo Absynt, ktoré založil. Venuje sa reportážnej literatúre a fotografii. Cieľom vydavateľstva je priniesť na slovenský trh autorov, ktorí získali ocenenia za svoju tvorbu alebo boli ocenení významnými organizáciami za boj o ľudské práva. Prezrádza nám hranice v reportážnej literatúre a vysvetľuje pojem reportážna literatúra – literatúra NON FICTION. Rovnako nám prezrádza edičný plán na rok 2016.

Veľmi zaujímavá prezentácia, ktorej autorom bol Oto Hudec na mňa osobne urobila najväčší dojem. Autor sa sám nazval imigrantom. Nakoľko cestuje a chvíľu žije po celom svete a tvorí. Jeho umelecké tvorba  prezentuje najmä sociálne či enviromentálne témy, ktoré spracováva rôznym spôsobom. Video, socha, objekt, maľba, animácia či fotografia. Cestuje do krajín, z ktorých sa uteká. Prezentuje svoju prácu z ciest a dopĺňa ich silnými príbehmi. V poslednej dobe sa venuje osudom imigrantov v USA a Portugalsku, Rómom na Slovensku no i včelárom a tradičným remeselníkom.


Barna Vendely nám pomyselne otvorí dvere do Szimpla kert – vlajkovej lodi legendárnych budapeštianskych „ruin pubs“. Alternatívne a kultúrne centrum, bar a kino - to je Szimpla Kert. Z vonku na pohľad rozpadajúci sa priestor, do ktorého by sa človek takmer aj bál vstúpiť a z vnútra nádherné miesto kam sa chcete vrátiť každý deň. Opustená továreň uprostred bývalej židovskej štvrte prináša obyvateľom alternatívnu kultúru od roku 2002. Ak sa chystáte do Budapešti nezabudnite navštíviť a podporiť tento projekt, ktorý v Bratislave chýba.

Ďalej sa nám predstavilo české architektonické štúdio ORA –  Originální Regionálna Architektúra. Barbora Zmeková, Jan Veisser a Ján Hora si pri každom projekte kladú otázku, čo je vlastne originálna regionálna architektúra a snažia sa skúmať a reflektovať tradičné typológie vo výsledných projektoch. Dôraz kladú na hlbokú kontextualitu. Tvoria architektúru bez architektov, tak ako to bolo typické napríklad pre vidiecku architektúru. Pri každom projekte, kde sa snažia zachovať tvar pôvodnej architektúry, sa pasujú s otázkou a úlohou zároveň ako nezničiť, nezbúrať, čo neurobiť a ako sa neprejaviť. Výsledkom sú naozaj skvostné stavby, či interiéry. 


Ďalej sme sa dozvedeli o projekte Paralelní Polis – priestor v Prahe, ktorý prepája vedu, umenie a nové technológie. Miesto, kde sa dá platiť bitcoin menou a kde nájdete crypto anarchiu. Prvá kaviareň na svete, kde si dobrú kávu zaplatíte bitcoinovou menou a vychutnáte si slobodnejšie bytie. Nájdete tu 3D tlače, miesto coworkingu, a miesto rôznych experimentov s decentralizáciou, open source technológie a sebestačnosť.


Ako posledný nám predstavil svoju tvorbu mladý konceptuálny umelec Tomáš Beňadik, súčasný študent ateliéru Intermediálni konfrontace Jiřího Davida na VŠUP v Prahe. Člen skupín InSaček Veritas a Postratutisti. Svoju prácu nám predstavuje pomocou vtipu a náznakov, ktoré sú ukážkovo pripravené v slideoch. V tvorbe sa zaoberá resuscitáciou starých vtipov a anticipáciou nových paradoxov, skúma možnosti podmienok priorít a kompromisov. V jeho dielach nájdeme aj témy národnej identity, histórie či socializmu.

Ak vás tento projekt zaujal, určite príďte na ďalšie akcie, o ktorých sa dozviete na stránke Pecha Kucha Night

Túto reportáž pre vás pripravila .Jh. a nafotil Reefe

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára