SMELSER - rozhovor s punkrockovou kapelou

Punk je mŕtvy, nikto už neskejtuje, ľudia berú koncerty ako zábavu k pivu na piatkový večer. Alebo nie? Kapela SMELSER je nový a ambiciózny bratislavský počin na poli moderného punkrocku. Pred niekoľkými týždňami mali prvé európske turné a preto sme sa rozhodli položiť im pár otázok.



Môžete sa nám na úvod predstaviť, kto ste, kto má v kapele akú funkciu? 

Andrej: Ahoj. My sme Smelser z Bratislavy. Ja hrám na bicie a spievam.
Erik: Basgitara.
Adam: Gitara.
Robo: Taktiež gitara. Niekedy aj dve.

Ako vás vôbec napadlo dať sa dokopy, kedy a od koho prišla táto myšlienka?

Andrej: Bola to zhoda okolností. Ja som chcel nájsť spoluhráčov alebo kapelu, kde by som mohol len tak rekreačne hrať na bicie, tak som si dal klasický inzerát. A ozval sa mi Adam.
Adam: My sme zas s Erikom hrali len tak vo dvojici a hľadali – neúspešne – bubeníka.
Andrej: Po prvej skúške bolo zrejmé, že to rekreačne nebude, sadli sme si ľudsky, názorovo, štýlovo... Roba na gitaru mi odporučil náš spoločný známy Erik z kapely Last Of Us. Vedel som, že to asi nebude zrovna jeho šálka kávy, ale neotáľal, keďže v tom období chcel veľmi hrať s kapelou. Namočili sme ho do toho a prispôsobil sa veľmi rýchlo.


 Andrej
                            

Andrej, okrem toho, že si spevák a bubeník, čo je celkom nezvyčajná kombinácia, píšeš aj texty, kde sa inšpiruješ a prečo sú texty práve v angličtine? 

Andrej: Inšpirujem sa klasickým klišé, čo sa okolo mňa a vo svete deje, čo som zažil a čo ma štve. V angličtine skladám už od čias môjho pôsobenia v kapele Good Reason, vždy nám to prišlo akési prirodzenejšie a pre tento štýl vhodnejšie.


Veľa kapiel vyjadruje vo svojich textoch svoje postoje názory, často aj politické, čo v nich vyjadrujete vy? Aká je filozofia vašej kapely? 

Andrej: V textoch riešime okrem vlastných pocitov otázky spoločnosti,  hudobnej scény a podobne.  Sme anti – fascist a gay – positive.


Adam

Čo znamená názov kapely? Prečo práve Smelser?

Andrej: Neznamená nič. Je to priezvisko amerického profesora sociológie Neila Smelsera. Niektoré jeho štúdie mi boli pomerne blízke vzhľadom na tematiku mojich textov, tak som to navrhol v kapele a chalani súhlasili. S odstupom času je to asi najhorší názov kapely vôbec. Ale rád sa bavím pohľadom na ľudí pátrajúcich v slovníku.


Máte viac fanúšikov na Slovensku alebo skôr v zahraničí? Viete ich aj nejak porovnať, aký je rozdiel medzi slovenskými a zahraničnými fanúšikmi?

Andrej: Nemáme ešte zďaleka toľko fanúšikov, aby som vedel relevantne odpovedať. Ale zatiaľ by som to tipoval na zahraničie, i keď máme za sebou len okolo dvoch tuctov koncertov.
Robo: Vieme. Veľmi dobre sme sa cítili v Rusku, koncerty boli výborné, ľudia sa bavili, scéna tam funguje a ľudia žijú s kapelou.
Erik: Myslím, že ľudia tam vonku boli naozaj vďační za koncert, nielen v Rusku.



Dá sa takouto hudbou uživiť, alebo čomu okrem kapely sa ešte venujete? 

Robo: Neživí nás hudba. Každý z nás má daily job.
Adam: Skejt.
Andrej: Šport, cestovanie, lúštenky.
Erik: Ja vo voľnom čase pijem a člnkujem.


V dnešnej dobe je v punku veľa smerov, ku ktorému sa radíte vy?

Adam: K Smelseru.
Erik: Hráme to, čo nás baví a ako si myslíme, že by mal punkrock vyzerať. Chceli by sme obnoviť scénu, ktorá tu už dlho nie je – ak vôbec niekedy bola. Chceme sa vyhnúť smeru, ktorým sa uberá slovenská punková scéna.
Robo: Ja nemám rád punk.

                                                                                                    Robo

Ako vnímate dnešný punk? Aký máte názor na neopunk či poppunk?

Robo: Nemám rád punk. Ale ak je to niečo ako Propagandhi alebo One Hidden Frame, tak mám rád punk.
Erik: Čo je neopunk?  Neopunk podľa mňa neexistuje.
Andrej: Pod pojmom neopunk si každý predstavuje niečo iné. Ja to beriem ako sofistikovanejšiu, menej radikálnu formu „punku“, s ironizujúcimi, alebo možno konštruktívnymi textami a hudbou prístupnejšou väčšiemu publiku. Svetový punkrock ide stále na dobrej úrovni, moje/naše srdcovky sú z tých známejších NOFX, BAD RELIGION, PROPAGANDHI, PENNYWISE, GOOD RIDDANCE, BELVEDERE, MUTE a podobne, menej známe, no nemenej kvalitné kapely  ADRENALIZED, FORUS, SECOND SHOT, COUNTERPUNCH a kopa ďalších.  Poppunk je rebélia chlapcov a dievčatiek z bohatých rodín - party, šiltovky, žuvačky a nálepky.

Nedávno ste mali turné, kde sa vám hralo najlepšie, čo bol pre vás na turné najlepší zážitok a čo vám to dalo?

Andrej: Z turné Rusko – Fínsko – Lotyšsko sme si aj napriek jeho náročnosti odniesli skvelé spomienky. Najlepší zážitok má asi každý odinakiaľ, ale myslím, že sa zhodneme na tom, že v Moskve by to bolo najlepšie, keby sme ten koncert stihli. Namiesto toho sme v 10 stupňovom mraze menili pri diaľnici 50 km pred Moskvou prasknuté koleso a Robo s ním behal cez štvorprúdovku do servisu na druhej strane. To bola paráda.
Robo: Mimo to by som vypichol mesto Borovichi, kde sa do klasického socialistického kulturáku natlačilo asi 300 ľudí. To bolo neskutočné a vôbec sme to nečakali.

                                                                                                      Erik

Hrali ste pred tým aj v iných kapelách? Ak áno v akých?

Andrej: Gitara a spev v Good reason.
Robo: V kapele Mindstorm. Hrali sme metalcore. Mám rád metalcore.
Adam: Ja som hral v jednej lokálnej handlovskej kapele s názvom Zlompina.
Erik: Ja som hral v kapele Žiadna Sláva.

Kedy a kde vás môžeme najbližšie vidieť? 

Andrej: 22.11.2014 v Rock n Ribs v Bratislave s kapelami BLACK BAY a LAST OF US.


Čo by ste v rámci kapely chceli dosiahnuť?

Adam: Chcel by som osloviť čo najviac ľudí našou hudbou a šíriť  ju ako sa len bude dať.
Robo: Chcem  dosiahnuť, aby počas turné Erik neprdel v dodávke.
Erik: Veľa, veľa koncertovať a pokiaľ možno pre čo najviac ľudí. Môj sen je koncert na jednom pódiu s našimi vzormi.

Ďakujem chlapcom za rozhovor a držím palce nech majú čím ďalej, tým viac fanúšikov. Ich tvorbu môžte sledovať na facebooku, alebo si ich vypočuť tu.

Tento rozhovor pre vás pripravila Natalyss, nezabudnite nás sledovať aj na facebooku

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára