Art Spiegelman: MAUS I, II

Letné radovánky sú neúprosne preč  a nám neostáva nič iné len  vrátiť sa naspať do školských lavíc, seriózne opustiť myšlienky na slnečné pláže s mojitom v ruke a s plným nasadením v sebe rozdúchať pracovný zápal. (Áno je mi jasné, že prázdninové leto skončilo pred troma týždňami , no akosi som tomu nemohla uveriť). Pracovné nasadenie však samozrejme netreba preháňať (ako inak) a treba si zavše oddýchnuť pri dobrej knihe. Ak chcete siahnuť po niečom inom ako po evite a jej #životomskúšaných kamoškách a pri knižke si radi oddýchnete, no zároveň sa radi zamyslíte,  mám pre Vás jeden seriózny tip. Komiks od Art Spiegelmana MAUS I a MAUS II . Ale nečakajte komiks typu „Batmane zachraň mě“ , MAUS je unikátnym rozprávaním o holokauste, vojne, cítiť tam pach smrti a ľudskej zrady, no zároveň prekvapí nečakanými zvratmi, odvážnymi útekmi  a drobnými každodennými víťazstvami na pozadí vojnových reálií.
I.
Príbeh má dve roviny, v prvej  časti , ktorá sa odohráva v Poľsku autor opisuje zverstvá vojny prostredníctvom príbehu hlavnej postavy jeho otca Vladka Spiegelmana  a jeho ženy Anji a ich útek z Auschwitzu, v rovine druhej sa nachádza súčasnosť v New Yorku a komplikovaný vzťah otca a syna kde sa každý s ťarchou minulosti vyrovnáva po svojom.


           II. 
V druhej časti, v ktorej sa pohybujeme medzi osvienčimskými  väzenskými barakmi, kde sa Vladek pasuje so strachom z týfusu a nedostatkom jedla a rekreačnými bungalovmi v pohorí Catskill (NY). Tu sa príbeh obohatí o fantómovú prítomnosť Artovho (autorovho) staršieho brata Richarda, ktorý zomrel počas vojny a ktorého fotku mali rodičia zavesenú v izbe. I keď sa Art s Richardom nikdy nestretli, jeho prítomnosť v rodine  bola hmatateľná.


V knižke sa zorientujete pomerne ľahko, pretože každá národnosť je nakreslená ako iné zvieratko. Poliaci sú myši, Francúzi žaby, Nemci sú mačky atď. (Našla som tam aj pudlíka, ale netuším akej bol štátnej  príslušnosti.)
Ak Vás oslovil magický príbeh Život je krásny od Roberta Benigniho, tak MAUS to má u Vás vyhraté. Knihu neodložíte ani vtedy, keď budete unavení a po prečítaní sa k nej onedlho budete chcieť vrátiť zas. Napriek tomu, že leitmotívom je vojna, určite nečakajte žiadne depky, je to skvelý príbeh s bohatým posolstvom.
.Maraboo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára